https://www.traditionrolex.com/36
Zpět do blogu

Historie využití kůže

Kůže. Snad každý z nás se v životě setkal osobně s nějakým výrobkem z kůže například v podobě bot, bundy, peněženky, opasku, pouzder na pistoli, brašny, kabelky, náramku a mnoho dalšího. Víte ale, kam až hluboko do historie využití kůže sahá? Budete se opravdu divit!


Kůže je přírodní materiál, který lidstvo využívá od počátku jeho existence. Dokonce už pravěcí lidé lovili zvěř nejen na maso, ale také kvůli její kůži, ze které vyráběli předměty k jejich každodenním potřebám. Kožešiny využívali nejen jako primitivní oděv, ale také jako ochranu před zimou. Kůže se ze začátku nekonzervovala, změkčovali ji však přežvýkáním. Netrvalo dlouho a lidé přišli na to, že takto „zpracovaná“ kůže dlouho nevydrží. Velice rychle začínala hnít, rozkládat se a při suchém počasí tvrdla a lámala se. Časem přišli na novou techniku zpracování, tzv. vydělávání nebo činění. Při této technice nejprve kůži zbavili chlupů, poté ji vystavili působení kouře a v poslední řadě ji kvůli změkčení promazali tukem a vysušili. Takto zpracovaná kůže, takzvaná useň, mohla být použita k dalším účelům, jako například stavbu přístřešků. Nejstarší kožené výrobky jsou staré asi 7 000 let.


Na našem území jsou potvrzeny nálezy speciálních nástrojů ke zpracování kůže z období Velké Moravy. Lovci i rolníci z této doby si vyráběli pro své potřeby useň sami a z ní poté vytvářeli potřebné předměty. Poprvé se však profesionální řemeslníci zpracovávající kůži začali objevovat až ve středověku, kdy vznikla celá řada nových řemeslných odvětví, jako například koželuhové, ševci, kožešníci, řemenáři a brašnáři.


Koncem 17. století již tito řemeslníci běžně vyráběli kabely, nejrůznější pouzdra, měšce, zástěry pro řemeslníky a opasky. Kvůli rozvoji průmyslu práce pro drobné brašnáře a řemenáře ubývalo. Chvíli to dokonce vypadalo, že tohle krásné řemeslo zanikne. Naštěstí po roce 1989 došlo k obratu a zákazníci začali stále více vyhledávat kvalitní zboží vyráběné z kůže šité na míru, což je také přesně naše parketa, kdy jsme tady pro Vás a to již od roku 1995.


Doufáme, že informace obsažené v článku pro vás byly zajímavé a ještě k tomu jste se i něco nového dozvěděli.